فیسبوک را طوری پاک کنید که اطلاعات‌‌تان از بین نرود

۱۳۹۷/۱۱/۱۶امنیت اطلاعات

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛ با حجم وسیعی از اطلاعاتی که فیسبوک از کاربران خود در اختیار دارد جای تعجب نیست که افراد بخواهند از دست این نظارتِ همیشگی فرار کنند. تنها کافیست 5 دقیقه در این پلت‌فرم اجتماعی بمانید تا ببینید چطور دورتان پر خواهد شد از دوستان، فایل‌ها و خاطره‌هایی که دوست دارید جایی ذخیره‌شان کنید.

نحوه‌ی دی‌اکتیو کردن اکانت فیسبوک

بگذارید خیالتان را راحت کنیم: فیسبوک نمی‌خواهد شما ترکش کنید. اکانت شما هر چند هم که بدان بی‌توجهی کنید از بین نخواهد رفت و اگر هم اصرار زیادی به رفتن دارید می‌توانید بدون اینکه واقعاً از این پلت‌فرم بروید، اکانت را دی‌اکتیو کنید. فیسبوک هر چند وقت یکبار موقعیت تنظیمات خود را تغییر می‌دهد اما در حال حاضر شما می‌توانید با رفتن به ettings → Your Facebook Information اکانت خود را دی‌اکتیو کنید. Delete Your Account and Information را انتخاب کرده و بعد گزینه‌ی Deactivate Account را بزنید. دستورالعمل‌های را برای تأیید دنبال کنید.

دی اکتیو کردن، مثل خاموش کردن چراغ‌هاست- افراد نام و عکس شما را نمی‌بینند و شما نمی‌توانید از اکانت غیرفعال خود استفاده کنید. با این حال تنها با لاگین کردن مجدداً به طور اتوماتیک می‌توانید چراغ را روشن کرده و آشکارا فعالیت کنید. تنظیمات، دوستان، پیام‌ها و هر چیز دیگری که قبلاً بوده بعد از لاگین شدن همه سر جایشان خواهند بود.

هنوز هم برای پاک کردن اکانت فیسبوکتان مُصرید؟ البته تقصیری ندارید اما اگر حواستان را جمع نکنید، فیسبوک مثل یک نامزد سابق و حسود دیگر مابقی داشته‌هایتان را پس نخواهد داد. با دانلود کردن عکس‌ها، پیام‌ها و هر چیز دیگری که در آن داشتید، بار و بنه‌ی خود را ببندید و بروید.

نحوه‌ی پاک کردن اکانت فیسبوک از رابط وب

 1. تنظیمات را باز کنید و بعد به Your Facebook Information بروید.
 2. گزینه‌ی دوم را انتخاب کنید: Download Info.
 3. یک محدوده‌ی تاریخی (پیش‌فرض All of my data است)، فرمت HTML برای دسترسی جهانی و فرمت فایل انتخاب کنید- اگر فیسبوک را برای ذخیره‌ی عکس‌هایتان انتخاب کرده‌اید شاید برای Media Quality بهتر باشد به جای Medium (که پیش‌فرض است) High را استفاده کنید.
 4. کادرهای انواع داده‌ها برای بک‌آپ را چک و آن‌چک کنید- هر چیزی از پست‌ها و فایل‌های رسانه‌ای گرفته تا اپ‌ها و وبسایت‌هایی که با اطلاعات محرمانه‌ی فیسبوکتان بدان‌ها لاگین شدید و همچنین دیگر فعالیت‌ها مانند سیخونک‌ها (Poke). همه‌چیز روشن و شفاف توضیح داده شده است و بدین‌ترتیب از چیزی که متوجه نمی‌شوید یا صرفاً استفاده نمی‌کنید به اشتباه بک‌آپ نخواهید گرفت.
 5. روی Create File کلیک کنید. کمی زمان می‌برد و بعد فیسبوک از طریق ایمیل به شما خبر خواهد داد که چه زمان فایل برای دانلود آماده است.

تمام شد: شما دیگر از تاریخ فیسبوکتان بک‌آپ گرفته‌اید و می‌توانید با خیال تخت اکانت خود را پاک کنید. حال به صفحه‌ی  Permanently Delete Account بازگردید و Delete Account را بزنید.

نحوه‌ی حذف اکانت فیسبوک از رابط موبایل

اگر با اپ اندرویدی یا  iOS به فیسبوک دسترسی دارید باید غیر از پاک کردن اپ چند تا کار دیگر هم بکنید. البته با پاک کردن اپ فیسبوک در مورد داده‌های این اپ به شما هشدار داده خواهد شد اما اینها همه‌ی اطلاعات شما نیستند. باری دیگر این را بگوییم که اپ‌ها هر چند وقت یکبار تنظیمات خود را تغییر می‌دهند اما نه آنقدر که همه‌چیز به کل عوض شود. در نسخه‌های فعلی اپ‌های اندرویدی و iOS روال چنین است:

 1. روی آیکون Settings (سه نوار افقی) در پایین سمت راست (برنامه iOS) یا در سمت چپ بالا (برنامه Android) روی صفحه نمایش بزنید.
 2. Settings & Privacy را انتخاب کنید.
 3. Settings را انتخاب کنید.
 4. Download Your Information را انتخاب نموده و برای دانلود تمامی بخش‌های اکانت فیسبوک خود دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.
 5. به منوی تنظیمات بازگردید.
 6. روی Privacy Shortcuts بزنید.
 7. به سمت پایین اسکرول کنید تا Your Facebook Information پیدا شود، سپس روی Delete your account and information بزنید.
 8. Delete Account را انتخاب کرده و بعد روی گزینه‌ی Delete Account بزنید.
 9. به سمت پایین اسکرول کنید و بعد روی گزینه‌ی Delete Account بزنید.

این اپ را از روی موبایل پاک کنید: در اندروید بیشتر اینگونه است که باید به application manager زیر تنظیمات می‌روید و در iOS نیز باید آیکون تنظیمات را لمس کرده و برای مدتی نگه دارید تا X در گوشه بالا سمت چپ آیکون ظاهر شود. سپس روی X زده و تأیید کنید که می‌خواهید این اپ و تمام اطلاعات مربوط به آن را پاک کنید.

 

منبع: کسپرسکی آنلاین (ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکای، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.