همه‌چیز در مورد باشگاه سیزده‌ساله‌ی هوادارانِ کسپرسکی

۱۳۹۸/۶/۱۳امنیت اطلاعات

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛ هر بار که با کسی گپ می‌زنم و به او می‌گویم کسپرسکی، باشگاه هواداران دارد بلافاصله این را می‌پرسد؟ چرا؟ چطور می‌شود یک شرکت عرضه‌کننده‌ی آنتی‌ویروس باشگاه هواداران داشته باشد؟ خوب دلیلش این است: چون خیلی وقت است حفاظت آنتی‌ویروس را ساخته‌ایم، چون شرکت ما پیوسته مشغول انجام کارهایی سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز است و چون مردم دوست دارند در هر چه کسپرسکی انجام می‌دهند به طریقی سهم داشته باشند (حتی اگر کارمند این شرکت نباشند). می‌بینید؟ دلیل‌ها یکی دو تا نیست.

باشگاه هواداران کسپرسکی اکنون سیزده سال است که فعالیت می‌کند. بله درست سیزده سال پیش، وقتی که نسخه‌ی 6 را بیرون دادیم و از قضا کلی هم از جانب صنعت امنیت کامپیوتر مورد استقبال قرار گرفتیم. ما تقریباً هر روز سازه‌های جدیدی در تالار گفت‌وگو پست می‌کردیم؛ جایی که کلی داوطلب می‌آمدند و در کسری از ثانیه کد تضمینی ما را قاپ می‌زندند، نصبش می‌کردند و امتحان می‌کردند ببینند عملکردش تا چه اندازه خوب است.

به گمانمان اصلی‌ترین انگیزه برای آن‌ها در آن برهه از زمان حسِ این بود که توسعه‌دهندگان (کل تیم -بدون استثنا) با فیدبک گرفتن از گزارشات آنیِ این افراد نسبت به برطرف‌سازی باگ‌ها سریعاً اقدام می‌کنند. کاربران رفته‌رفته حس کردند چقدر نظراتشان می‌تواند برای شرکت مورد علاقه‌شان مهم باشد. ان‌ها خود را دیگر بخشی از این شرکت می‌دانستند و از اینکه می‌توانستند کمکی بکنند بسیار خوشحال بودند. ظاهر، رفتار و سرنوشت این محصولات نرم‌افزاری محبوب حالا دیگر دغدغه‌ی همه‌شان بود.

کاربران هنوز هم این قدرت را دارند که حتی امروز هم محصولات ما را فرم دهی کنند. هر سال واحد تحقیق و توسعه‌ی ما نسخه‌های جدیدی از محصولاتمان را آزمایش می‌کند؛ محصولاتی که اکنون شمارش‌شان (و تنوع‌شان) دیگر از دست در رفته است- حتی کلی اپ موبایل هم عرضه کرده‌ایم. داوطلبان ما که از همان باشگاه هوادارانمان هستند هنوز هم در این پروسه‌ی آزمایشی شرکت می‌کنند. طرفداران ما دوست دارند آخرین محصولاتمان را دستکاری کنند و قابلیت‌های جدید را مورد بررسی قرار دهند و البه بخش لذت‌بخش برای آن‌ها پیدا کردن باگ‌هاست. برای همین هم هست که در چنین آزمون‌های بتای بسته[1] شرکت می‌کنند. البته اینکه آدم فرصت داشته باشد چند ماه جلوتر از محصولات جدید استفاده کند (وقتی هنوز برای کسی قابل‌دسترسی نیست) هم شور و شوق خودش را دارد! نه اینکه فکر کنید برای اینکه تعریف و تمجید شویم باج می‌دهیم نه! در ادامه با همراه شوید تا بیشتر در خصوص این باشگاه هوادارانِ نوجوان با شما بگوییم.

از اینها گذشته، طرفداران ما از آن دو آتشه‌های پر و پا قرصند که کلی در محبوبیت محصولات ما نقش داشته‌اند. اگر جایی در فیسبوک دیدید کسی سه صبح بدون نشانی از خستگی دارد ثابت می‌کند ما در صنعت امنیت (به لحاظ سطح محافظتی، استانداردها و پردازش اخلاقی داده‌ها) پیشرو هستیم، مطمئن باشید این فرد یک کارمند استخدامی و جیره مواجب‌خور نیست. این فرد فقط و فقط یک طرفدار وفادار است. همین طرفدارانند که می‌توانند صدها کاربر جدید در سال برای محصولات ما پیدا کنند! این طرفداران از آنجایی که از ماجراهای داخل و خارح شرکت خبر دارند می‌توانند راهنماهای خوبی برای کاربران تازه‌وارد باشند و به آن‌‌ها در تنظیمات بخش‌های پیچیده‌ی نرم‌افزارهای ما کمک کنند. برخی‌اوقات این کار را در تالارهای گفت‌وگو انجام می‌دهند و گاهی‌اوقات نیز در شبکه‌های اجتماعی. باری دیگر می‌گوییم؛ این قهرمانان کلی از موارد مربوط به بخش فنی ما را حل می‌کنند و چه چیزی از این بهتر!

پاسخ ما به کسانی که می‌پرسند چرا؟: کسپرسکی عمیقاً و صادقانه از این باشگاه سود می‌برد. برخی‌اوقات هم این سوالات از ما پرسیده می‌شود: «آخر در طرفدار دوآتشه بودن بدون هیچ پولی چه سودیست؟ چرا یک نفر باید کلی وقت خود را بگذارد روی محصول کسپرسکیِ کسی دیگر؟ یا چه دلیلی دارد آدم وقتی استخدام جایی نیست آنقدر سنگ شرکتی را به سینه بزند؟».

برای این‌ها 4 پاسخ در نظر داریم:

پاسخ اول: افرادی که علاقمندی‌هایشان یک‌جور است، فقط و فقط از مصاحبت با هم لذت می‌برند؛ با هم دوست می‌شوند و عاشق کارهای مشترکی هستند که با هم انجام می‌دهند. ما تنها بستری هستیم برایشان تا همدیگر را پیدا کنند و بابی شود برای دوستی‌های بیشتر و جلسات سازمانی و گپ و گفت و مسافرت‌های دورهمی بیشتر.

 

 

پاسخ دوم: فرصتی برای معاشرت با تیم کسپرسکی تنها به وبسایت باشگاه هواداران محدود نمی‌شود. ما اغلب طرفداران فعال و خستگی‌ناپذیر خود را به دفتر خود دعوت می‌کنیم. چند هفته پیش وقتی برای جشن سیزده‌سالگی این باشگاه، تمام طرفداران پر و پا قرص خود را دعوت کردیم از دسته‌اول‌ترین خبرهای شرکت ما باخبر شدند، پیرامون مسائل مهم با افراد بخش توسعه و تحقیق، پشتیبانی فنی، بازاریابی برند و حتی تحلیلگران رسانه‌های اجتماعی صحبت کردند. این فرصت در حقیقت برایشان ایجاد شد تا بتوانند مستقیماً با توسعه‌دهندگان ملاقات داشته باشند و با آن‌ها بی‌واسطه گفت و گو کنند.

 

 

پاسخ سوم: آن‌هایی که به سختی کار می‌کنند باید خوشگذرانی‌ هم داشته باشند. منظورمان فقط کاری نیست که مردم بابتش پول می‌گیرند؛ آن‌هایی هم بدون هیچ چشمداشتی و فقط برای دلشان کار می‌کنند هم مشمول این قانون می‌شوند. بنابراین، دست‌کم هر سال یکبار طرفدارانی که برای ما سنگ تمام گذاشته‌اند را به سفری دسته‌جمعی دعوت می‌کنیم. برای مثال، امسال برخی از کارمندان و طرفداران ما به ایسلند سفر کردند؛ جایی که در آن توانستند یخچال طبیعی را فتح کنند، طی یک قایقرانی هیجان‌انگیز در رودخانه‌ی یخی هم شنا کردند، رد پایشان را در ساحل سیاهِ معروفش به جای گذاشتند، با جیپ‌هایی بزرگ دور دهانه‌ی آتشفشان را سواری گرفتند (البته فقط کله‌خراب‌ها دو یک آتشفشان فعال از این ماجراجویی‌ها می‌کنند)، از پشت آبشاری با ارتفاع 60 متر رد شدند و تصادفاً غرق در آب‌فشان هم شدند.

 

 

و پاسخ چهارم:

علاوه بر تمام راه‌حل‌های امنیتی که کسپرسکی تولید می‌کند، چنین خدماتی هم ارائه می‌دهد. حال اگر با دقت به تصاویر نگاه کنید، شاید متوجه چیزی آشنا شوید. خوب در عوض این همه فعالیت بلاعوض (خواه تست بتا، خواه شرکت در نظرسنجی یا چیزهای دیگر) باید سوغاتی‌های این چنینی هم داده شود دیگر! همیشه سعی می‌کنیم هر سال به سوغاتی‌های خود تنوع دهیم. برای همین از سوغاتی‌ها براحتی به قدمت طرفدارانمان پی می‌بریم (از طرح تیشرت‌شان، کوله‌پشتی‌هایشان یا چیزهای دیگری که مارک کسپرسکی دارد).

امسال، بیشتر طرفدارانمان این را از ما پرسیدند: آیا با توجه به آپدیت برند کسپرسکی محصولاتی که سوغاتی داده می‌شوند هم ظاهری جدید پیدا می‌کند؟ شاید تا حدی پاسخ این سوال را بتوانید در عکس‌های سفر ایسلند پیدا کنید. با این حال، فقط وقتی عضو باشگاه هواداران ما شدید از کل ماجرا خبردار خواهید شد!

 

 

پس همانطور که مستحضر هستید، این شرکت از داشتن چنین باشگاه هواداری سود می‌برد و البته به پاس این اتفاق شیرین تمام سعی خود را نیز برای راضی نگه داشتن این باشگاه می‌کند- یک همزیستیِ بی‌نظیر. این را هم بگوییم که درب باشگاه هواداران ما به روی همه‌ی دوستداران باز است. پس اگر مایلید به ما بپیوندید از همینجا به شما خوشامد می‌گوییم!

 

[1] closed  beta tests

 

منبع: کسپرسکی آنلاین (ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکای، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.