چطور با Kaspersky Password Manager رمزعبورهای قوی‌تری داشته باشیم؟

۱۴۰۰/۳/۲۹امنیت اطلاعات

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع‌کننده‌ی محصولات کسپرسکی در ایران)؛ اگر خیلی وقت است طرفدار وبلاگ کسپرکی هستید شاید پسوردهای خود را به جای اینکه روی نوت‌پد یا یادداشت چسبیِ مانیتور خود نگه دارید در یک مدیر کلمه‌عبور اختصاصی گذاشته باشید. اما آیا می‌دانستید که Kaspersky Password Manager صرفاً ابزار امنیت‌دهی نیست و البته که کارایی‌های خوب دیگر نیز دارد؟ در ادامه با ما همراه شوید تا تمام ویژگی‌های این محصول را خدمتتان ارائه دهیم.

  1.      رسیدگی به پسوردهای شما

Kaspersky Password Manager می‌تواند هم پسوردهای شما را ذخیره کند و هم میزان قوی بودنشان را چک کند. این راهکار تحلیل می‌کند از کدام‌ها روی وبسایت‌های مختلف به طور تکراری استفاده می‌کنید و ارزیابی می‌کند پسوردهای شما تا چه حد می‌توانند قابل‌هک باشند. همچنین چک می‌کند آیا این پسوردها در پایگاه‌های اطلاعاتی لاگین‌ها و پسوردهای دستکاری‌شده وجود دارند یا نه. این پایگاه‌های اطلاعاتی از کجا آمده‌اند؟ متأسفانه سرویس‌های وبی اغلب مورد حمله هکرها قرار می‌گیرند. در نتیجه، مجرمان سایبری سر  کارشان می‌افتد به کل مجموعه داده شامل لاگین‌ها و پسوردها- معمولاً هم به صورت هش‌شده. اما این مجموعه داده‌ها برخی‌اوقات در قالب‌های بازی هستند که افراد براحتی می‌توانند آن‌ها را بخوانند. برای همین هم هست که حتی اگر پسورد شما روی هر سایتی قوی هم باشد نباید جای دیگری آن را استفاده کنید. اگر این کار را کنید و فقط یکی از آن سایت‌ها هک شود، می‌شود سایتی دستکاری‌شده که در نهایت اکانت‌های دیگرتان نیز دستکاری خواهد شد. به این دلیل است که Kaspersky Password Manager افزون بر اینکه شما را از این اقدام به دستکاری مطلع می‌کند همچنین به شما اطلاع خواهد داد آیا از پسوردی در چندین جا استفاده کرده‌اید یا نه و سپس راه‌حلی پیش پایتان خواهد گذاشت. این اپ همچنین اگر پسوردی خیلی ضعیف باشد –خیلی کوتاه یا خیلی رایج- هشداری را نمایش می‌دهد و توضیح می‌دهد که می‌شود آن را براحتی کرک کرد. داشبورد این راهکار همیشه تعداد پسوردهای ضعیف، تکراری و دستکاری‌شده را در درگاه پسورد شما نمایش می‌دهد.

اگر Kaspersky Password Manager هر پسوردی را ناامن تلقی کند، برای دریافت ترکیب بسیار قوی تنها با یک کلیک از ژنراتور درون‌سازه‌ای‌اش استفاده کنید.

  1.      ساخت ترکیب‌های قوی از کاراکترها با ژنراتور پسورد

Kaspersky Password Manager می‌تواند هم رمزعبورهایی را که خودتان ساختید ذخیره کند و هم ترکیب‌های بسیار قوی تولید کند که مجرمان سایبری سخت می‌توانند آن‌ها را کرک کنند. چنین پسوردهایی را نمی‌توان براحتی به خاطر سپرد اما نیازی هم به این کار نیست؛ این مدیر کلمه‌عبور پسورد درست را به راحتی روی صفحات لاگین قرار می‌دهد بدون اینکه شما ذره‌ای زحمت به خود بدهید. برای ساختن پسوردی که قوی و به طور رندوم تولید شده است Kaspersky Password Manager را باز کرده و به سمت Password Generator بروید. مجموعه‌ای از نویسه‌های طولانی را برای پسورد خود انتخاب کنید. برای مثال برخی از وبسایت‌ها علاوه بر الزاماتی چون یک عدد و دو حرف بزرگ، استفاده از برخی کاراکترها را نیز ممنوع می‌کنند. نیازی نیست پسوردهای تولیدشده را حفظ کنید پس با طیب خاطر رزعبورهای طولانی بسازید (برای مثال آن‌هایی که 20 تا کاراکتر یا بیشتر دارند). این پروسه در عوض بعنوان جایزه همه پسوردهای تکراری را مثل آب خوردن برایتان حذف خواهد کرد. فقط کافیست برای هر سایت یک رمزعبور تازه بسازید و Kaspersky Password Manager هم همه‌ی آن‌ها را برایتان حفظ خواهد کرد.

  1.       راه‌اندازی پسورد مستر قوی

وقتی از مدیر کلمه عبور استفاده می‌کنید همه رازها در سینه نگه داشته می‌شود؛ منظور پسوردها در سینه‌ی آن کلید مستر است که شما برای Kaspersky Password Manager درست کرده‌اید. یک پسورد مستر قابل اطمینان باید طولانی باشد- قطعاً کمتر از 10 تا 12 کاراکتر نباشد و دو برابر این مقدار (20 کاراکتر) حتی بهتر هم هست. بدین‌ترتیب نمی شود براحتی آن‌ها را حدس زد. در کل، برای ساخت پسورد مستر خوب سه گزینه در اختیار دارید:

  •         تولید ترکیبی از کاراکترهای رندوم در Kaspersky Password Manager و حفظ کردن آن.
  •         استفاده از تکنیکی حفظی برای ساخت پسوردی قوی اما قابل‌حفظ. برای مثال دیوید یاکوبی متخصص امنیت در این خصوص پیشنهاداتی دارد.
  •         ساخت پسوردی با لغات ساده اما 30 کاراکتری. این نوع پسورد را می‌شود براحتی حفظ کرد و راحت هم وارد می‌شود. همچنین طول آن تصادفی بودنش را جبران می‌کند.

اگر پسورد مستر خوبی را ساخته‌اید و داشبورد نشان داد همه پسوردهای شما قوی و منحصر به فردند پس دارید به بهترین نحو از راهکار Kaspersky Password Manager استفاده می‌کنید. تبریک می‌گوییم!

جمع‌بندی

اگر بخواهیم خلاصه کنیم، اینطور می‌توانید رمزعبورهای خود را با  Kaspersky Password Manager قوی‌تر کنید:

  •         تنظیم قوی‌ترین پسورد مستری که بتوانید برای پسورد منیجر خود حفظ کنید.
  •         استفاده از ژنراتور رندوم پسورد Kaspersky Password Manager برای ساخت همه پسوردهای دیگر. نیازی نیست آن‌ها را به خاطر بسپارید- پسورد منیجر این کار را برایتان انجام خواهد داد- پس آن‌ها را به شدت قوی بسازید.
  •         داشبورد Kaspersky Password Manager را چک کنید تا ببینید پسوردهای ضعیف، تکراری و دستکاری‌شده‌ای وجود دارد یا نه. سپس بلافاصله هر پسوردی را که روی یکی از آن فهرست‌ها نمایش داده شد تغییر دهید.

 

 

منبع: کسپرسکی آنلاین (ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکای، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکی نام دارد.