8 راهکار امنیتی برای خرید آنلاین امن در تعطیلات

۱۳۹۵/۱۰/۱۵امنیت اطلاعات

روابط عمومی شرکت ایدکو(توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛ این روزها فوق العاده ترین زمان از سال است، تعطیلات شروع شده است و فروش ویژه ها در این زمان به بهترین حالت خود رسیده و باز هم مثل همیشه مجرمان سایبری آماده اند تا قربانیانی که لحظه ای غفلت می کنند را دستچین کنند. خرید آنلاین هر ساله در حال افزایش است و البته جای تعجبی هم ندارد، لابراتوار کسپرسکی که حملات مجرمان سایبری را ردیابی می کند این فصل را پر حمله ترین فصل سال می شمارد.

در این فصل خرید برای مجرمان اهداف زیادی دارد و به همین خاطرآن ها انتظار زیادی برای فرارسیدن این فصل می کشند. تمام افراد می بایستی مراقب پیغام های فیشینگ باشند، به عنوان مثال، شما بر روی لینکی کلیک کرده اید و آن لینک به فایل غیر منتظره ای وصل می شود که حاوی نرم افزارهای مخرب است. یا که ممکن است به وای فای عمومی یک مرکز خرید متصل شده باشید که این یکی از پرخطرترین حرکت هایی است که می توانید در این زمان انجام دهید.

تقریبا اکثر خرید های سنتی در جهان به خرید آنلاین تبدیل شده است که با وجود تمام راحتی و بهینه بودنش، خطرات زیادی را هم به همراه دارد. با این حال راهکارهایی هم وجود دارد که با رعایت آن ها خطری شما را تهدید نخواهد کرد. در اینجا 8 مورد از راهنمایی هایی که شما را امن نگه خواهد داشت و مجرمان را به بن بست می رساند را یادآور شده ایم. توصیه می کنیم حتما این نکات را رعایت کنید:

 

 

1) باج افزار: آن ها از هر راهی برای آسیب زدن به شما استفاده می کنند. یک راه دفاعی برای حفاظت در برابر آن ها در نظر بگیرید. هرگز ضمیمه های سایت های خریدی که نمی شناسید یا به آن ها اعتماد ندارید را باز نکنید. (حملات رمزنگاری باج افزارها سالانه حدود 5 برابر افزایش می یابد، که این رقم به 718.000 کاربر در یک سال می رسد).

2) بر روی لینک هایی کلیک کنید که به منابع آن ها اعتماد دارید: هرگز بر روی لینک های فیشینگ که برای شما از طریق متن یا اپلیکیشن های متنی ارسال می گردد، کلیک نکنید.

3) برای امنیت خرید آنلاین خود سایتی که قصد خرید از آن را دارید بررسی کنید: حتما سایتی که برای خرید در نظر گرفتید قبل از وارد کردن اطلاعات خود، بررسی کنید.

4) رمز عبورهای خود را تا جایی که ممکن است پیچیده انتخاب کنید: ترکیب حروف، اعداد و کاراکترها در رمزهای عبور به امنیت شما در برابر هک شدن کمک ویژه ای می کند.

5) به مجرمان سایبری اجازه ندهید که تعطیلات شما را خراب کنند: اطمینان حاصل کنید که هنگام خرید آنلاین خود به شبکه ی وای فای عمومی متصل نیستید، زیرا مجرمان سایبری همیشه در کمین هستند. اطلاعات خود را به منظور امنیت بیشتر با یک وی پی اِن رمزنگاری کنید.

6) از خرید اینترنتی خود لذت ببرید: از اینترنت خط خود بجای راه های دیگر اتصال به اینترنت استفاده کنید، اینترنت خط جزء امن ترین اتصال ها است. (لابراتوار کسپرسکی در نیمه ی سال 2016 83.048 تروجان های باج افزار موبایل را شناسایی کرد).

7) از ابزارهای تبلیغاتی دوری کنید: زمانی که در حال دانلود نرم افزاری برای خرید هستید، فاین پرینت را بخوانید. فاین پرینت ها ممکن است شامل تبلیغات بروزر باشند.

8) لیست خریداری شده ی خود را چک کنید: از تاییدیه ی خریدی که برای شما ارسال می شود اطمینان حاصل کنید، گاهی اوقات مجرمان سایبری ایمیل های فیشینگ را به امید یک کلیک از جانب شما ارسال می کنند.

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

*  کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.