• صفحه نخست
  • اخبار
  • شیوع روز‌افزون حملات سایبری علیه سازمان‌ها در بخش صنعتی

شیوع روز‌افزون حملات سایبری علیه سازمان‌ها در بخش صنعتی

۱۳۹۶/۱۰/۱۷امنیت اطلاعات

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛حملات سایبری علیه سازمان ها و کسب و کارها در بخش صنعتی در حال افزایش است، در یک بررسی که اخیرا انجام شده بود بیش از یک چهارم از پاسخ دهندگان درگیر حملات علیه سازمان ها شده بودند.

بررسی امنیت اطلاعات IT توسط لابراتوار کسرپسکی نشان داده است که یکی از سریع ترین تهدیداتی که باعث لغزاندن امنیت سایبری شده است حملاتی با هدف‌گیری سازمان ها در سال 2017 بوده است. حدود 28% از 962 شرکت مورد بررسی در طی 12 ماه گذشته با حملات هدفمند مجرمان سایبری مواجه شده اند. این مقدار 8% بیشتر از سال گذشته است، زمانی که تنها یک پنجم از بازار صنعتی حملات هدفمند را تجربه کرده بودند.

لابراتوار کسپرسکی در این گزارش خاطر نشان کرد: " این واقعیت که خطرناک ترین نوع حادثه بیش از یک سوم افزایش یافته است به وضوح نشان می دهد که مجرمان سایبری توجه ویژه ای به بخش صنعتی و سازمان های فعال در این زمینه نسبت به قبل پیدا کرده اند".

نقطه ی نگران کننده در اینجا است که این سازمان ها به عنوان تهدیدات اصلی و روبه رشد مجرمان سایبری هیچ آمادگی ندارند و موضوع امنیت و آگاهی در این باره را نادیده می گیرند. تقریبا نیمی از (48%) از شرکت های صنعتی اظهار داشته اند که آگاهی کافی و لازم را هنگام مواجه شدن با تهدیدات ندارند. 87% از کارمندان مشغول در صنعت به پیچیده بودن حملات سال گذشته اعتراف کرده اند.

علی رغم کمبود آمادگی ها در زمینه ی امنیت سایبری اما جالب است که تمامی سازمان های صنعتی از نیاز به حفاظتی قوی و کیفیتی بالا مقابل حملات سایبری گسترده آگاه هستند و با علم بر آن در بسیاری از موارد کوتاهی می کنند. 62% از کارکنان شرکت های صنعتی معتقدند که نیاز است تا نرم افزارهای پیچده ی  ITاستفاده کنند. با این حال استفاده از نرم افزار امنیتی کافی نیست: تقریبا نیمی (49%) از پاسخ دهندگان شرکت های صنعتی کارمندان خود را به دلیل خطا در سیاست های امنیتی IT سرزنش می کنند. از همین رو آموزش های لازم و کافی به عنوان یک ضرورت اصلی در سازمان ها به حساب می آید. دانستنی است که هر کارمند در یک مجموعه نقشی کلیدی دارد و با عدم آگاهی در زمینه ی سایبری می تواند باعث شکافی بزرگ در شبکه و زیرساخت یک مجموعه شود.

Andrey Suvorov، مدیر توسعه ی کسب و کار حفاظت از زیرساخت های بحرانی و حیاتی گفت: "حملات سایبری در سیستم های کنترل صنعتی جزء اولین نگرانی ها محسوب می شود". این که بسیاری از افراد پشت سازمان های صنعتی حملات را می شناسند و می دانند تهدیدات چگونه می تواند مجموعه ی آن ها را نابود سازد خود یک قدم مثبت برای آینده است تا بتوانند در آینده ی نه چندان دور امنیت سایبری و راه های محافظت آن ها را مقابل تمامی تهدیدات برقرار سازند. از همین رو استفاده از یک راهکار امنیتی قوی و پیچیده که برای سازمان های صنعتی ایجاد شده است می تواند به مراتب از تمامی زیرساخت ها محافظت و ایمنی مجموعه را تضمین کند.

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.