• صفحه نخست
  • اخبار
  • وجود آسیب‌پذیری در تجهیزات سیسکو و اختلال در سرویس دهنده های ایران و جهان

وجود آسیب‌پذیری در تجهیزات سیسکو و اختلال در سرویس دهنده های ایران و جهان

۱۳۹۷/۱/۱۸امنیت اطلاعات

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛محققان امنیتی به تازگی آسیب پذیری جدیدی را در ویژگی Smart Install  نرم افزارهای IOS و IOS XE سیسکو کشف کرده اند که امکان اجرای کدهای مخرب از راه دور را روی دستگاه آلوده به مجرمان می دهد و می تواند در نهایت به یک حمله ی DoS (یا همان انکار سرویس ها) ختم شود.  به عبارتی هر سیستم عاملی که  ویژگی Smart Install  سیسکو بر روی آن فعال باشد در معرض این آسیب پذیری قرار می گیرد و مجرمان با اجرای کدهای مخرب می توانند روی روتر یا سوییچ اکسپلویت را انجام دهند و دست به حمله بزنند.

آسیب پذیری ناشی از چه چیزی بوده است؟

آسیب پذیری (CVE-2018-0171) ناشی از اعتبار سنجی نادرست پکت داده ها که یک نقض امنیتی محسوب می شود، بوده است. مهاجمان با استفاده از این آسیب پذیری قادرند یک پیام به دستگاه آلوده روی پروتکل TCP با پورت 4786 ارسال کنند و با اکسپلویت آسیب پذیری حمله ی خود را آغاز کنند. یک اکسپلویت موفقیت آمیز می تواند به مجرمان اجازه دهد تا بافر را در دستگاه آسیب پذیر سر ریز کنند که در نهایت می تواند پیامدهای زیر را در بر داشته باشد:

  • راه اندازی مجدد دستگاه و بازگشت سیستم ها به حالت پیش فرض 
  • امکان اجرای کدهای دلخواه روی دستگاه قربانی توسط مهاجمان
  • ایجاد یک حلقه ی نامحدود در دستگاه آلوده که موجب سقوط دستگاه می گردد

این حمله چه خساراتی را به همراه داشته است؟

در شب گذشته وب سایتهای هاست شده روی مراکز سرویس دهی همچون افرانت، رسپینا، شاتل، آسیاتک، ارتباط زیر ساخت، پارس آنلاین، صبا نت و ... دچار اختلال و باز نمی شدند اما در حال حاضر سرویس دهی به حالت قبل بازگشته و اقدامات حیاتی جهت پیشگیری از این اتفاق انجام شده است.

چه راهکارهایی برای مقابله با این آسیب پذیری وجود دارد؟

از زمان کشف این آسیب پذیری و خسارت پی در پی، سیسکو آپدیت های نرم افزاری که مربوط به این آسیب پذیری است را منتشر کرده است. هیچ راه حلی به جز پچ برای این آسیب پذیری ها وجود ندارد.

شایان ذکر است که مدیران سیستم با استفاده از دستور "no vstack" قابلیت Smart Install را روی سوییج ها و پورت های خود غیر فعال سازند و پورت 4786 را بر روی لبه ی شبکه ی خود مسدود سازند. در صورتی که استفاده از ویژگی Smart Install برای شما ضروری است می توانید آپدیت آن را دریافت و با پچ آسیب پذیری های بوجود آمده از این ویژگی استفاده نمایید. توسط لینک زیر می توانید آسیب پذیری ها را پچ نمایید:

https://tools.cisco.com/security/center/content/CiscoSecurityAdvisory/cisco-sa-20180328-smi2

توصیه می گردد که..

  1.          ویژگی smart install را بر روی سوییچ ها و پورت های خود غیر فعال سازید؛
  2.          قبل از پچ آسیب پذیری ها حتما از داده های حیاتی خود بک آپ تهیه کنید؛
  3.          پورت 4786 را روی لبه ی شبکه ی خود مسدود سازید؛
  4.          آپدیت منتشر شده توسط سیسکو نصب و آسیب پذیری ها پچ گردد؛

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.