چرا باید قابلیت link history فیسبوک را خاموش کرد؟

09 بهمن 1402 چرا باید قابلیت link history فیسبوک را خاموش کرد؟

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع‌کننده‌ی محصولات کسپرسکی در ایران)؛ فیسبوک اخیراً قابلیت جدیدی به فیسبوک اضافه کرده است که link history نام دارد. در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم این قابلیت چیست، چرا فیسبوک آن را عرضه کرده، چرا باید آن را خاموش کرد و از همه مهمتر چطور باید این کار را کرد. با ما همراه بمانید.

link history فیسبوک چیست؟

اپ‌های موبایلیِ فیسبوک مجهز به مرورگر درون‌سازه‌ای هستند. هر زمان لینک خارجی پست‌شده‌ای را در فیسبوک دنبال می‌کنید در این مرورگر باز می‌شود. اخیراً این شبکه اجتماعی تصمیم گرفته است تاریخچه همه لینک‌هایی را که رویشا کلیک کردید جمع کند و برای استفاده از این داده به شما تبلیغات هدف‌دار نشان دهد. چرا فیسبوک به این کار نیاز دارد؟ چون نه فقط خود این پلت‌فرم، بلکه قوی‌ترین پلت‌فرم‌های تبلیغاتی در جهان نیز دارند همین کار را می‌کنند. در رأس اینها گوگل است که هم از لحاظ مقیاس و هم قابلیت یکه‌تاز این ماجراست. قبل‌تر برای جمع‌آوری داده بر اساس علایق کاربر و نشان دادن آگهی‌های تبلیغاتی هدف‌دار بر همان اساس، فیسبوک از کوکی‌های طرف‌سوم استفاده می‌کرد. با این وجود حمایت کوکی‌های طرف‌سوم از سوی محبوب‌ترین مرورگر دنیا یعنی گوگل کروم دارد برداشته می‌شود. گوگل مکانیزم مخصوص خود را برای ردیابی کاربران و نمایش تبلیغات هدفمند اختراع کرده است که به نام Google Ad Topics شناخته شده. برای جمع‌آوری داده، این فناوری از مرورگر گوگل کروم و سیستم عامل اندروید فعالانه استفاده می‌کند. اکنون فیسبوک تصمیم گرفته با مرورگری که در نسخه‌های مختلف اپ موبایل فیسبوک درون‌سازی‌ شده دست به ردیابی کاربران خود بزند. اینجا بود که قابلیت link-history متولد شد. اما این قابلیت مزیت اضافی برای کاربران معمولی ندارد- علیرغم اینکه فیسبوک در بوق و کرنا کرده بود که کاربران می‌توانند براحتی هر لینکی را که هر لحظه باز کرده بودند پیدا کنند. اما اگر ایده ردیابی هر حرکت شما از سوی این شرکت را نمی‌پسندید بهتر است آن را خاموش کنید. خوشبختانه برای این کار راه‌حلی وجود دارد.

نحوه خاموش کردن قابلیت link history

ابتدا بگذارید این مسئله را شفاف توضیح دهیم که لینک هیستوری تنها در اپ‌های موبایل فیسبوک وجود دارد. این قابلیت وقتی از نسخه وبی این شبکه اجتماعی استفاده کنید از بین خواهد رفت. همچنین این قابلیت را نه در  Facebook Lite (فقط چون این اپ مرورگر درون‌سازه‌ای ندارد) و نه در اپ مسنجر (دست کم تا زمان نگارش مقاله حاضر) پیدا نخواهید کرد. اولین باری که کاربر لینک خارجی پست‌شده را در فیسبوک بعد از اینکه این شبکه اجتماعی لینک هیستوری را معرفی کرد باز کند از آن‌ها بابت استفاده‌ی این قابلیت رضایت گرفته خواهد شد. و همانطور که انتظار می‌رود، لینک هیستوری به طور پیش‌فرض فعال است پس بیشتر کاربران احتمالاً بدون اینکه روحشان خبر داشته باشد به این کار رضایت دادند. برای خاموش کردن این قابلیت دو راه وجود دارد:

اولین راه:

  •         در اپ فیسبوک، منو را با ضربه زدن روی آیکون همبرگر (سه خط در گوشه سمت راست بالای اندروید) یا آیکون پروفایل در گوشه سمت راست پایین در iOS باز کنید.
  •         به تنظیمات و حریم خصوصی بروید - ساده ترین راه این است که روی آیکون چرخ دنده ضربه بزنید.
  •         به سمت پایین به مرورگر بروید و روی آن ضربه بزنید.
  •         در پنجره‌ای که باز می شود، تاریخچه لینک مجاز را تغییر دهید.
  •         همچنان که در آن هستید، روی دکمه Clear در کنار سابقه لینک ضربه بزنید.

راه‌حل دوم:

  •         در اپ، روی هر لینک ارسال‌شده در فیسبوک ضربه بزنید. با این کار مرورگر داخلی برنامه باز می‌شود.
  •         در آن، روی آیکون بیضی (گوشه سمت راست بالای اندروید، پایین سمت راست در iOS ) ضربه بزنید.
  •         برو به تنظیمات را انتخاب کنید.
  •         در پنجره ای که باز می‌شود، Allow history link off را تغییر دهید و روی دکمه Clear در کنار سابقه لینک ضربه بزنید.

حالا خیالتان راحت باشد. فیسبوک دیگر تاریخچه لینک شما را جمع‌آوری نخواهد کرد. همچنین فراموش نکنید با غیرفعال کردن Google Ad Topics جلوی ردیابی گوگل را هم بگیرید. برای جلوگیری از ردیابی آنلاین به طور کلی از قابلیت Private Browsing در اپ‌های کسپرسکی استفاده کنید.

 

منبع: کسپرسکی آنلاین (ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکای، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکی نام دارد.