6 خطری که در تلفن های هوشمند ما را مدام تهدید می کند

۱۳۹۶/۵/۴مقالات علمی

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران) متاسفانه با رشد تکنولوژی، تهدیدات امنیتی تلفن همراه هم در حال افزایش هستند. طبق یافته های لابراتوار کسپرسکی رشد بدافزارها در تلفن های هوشمند کاملا صعودی است و این بدافزارها در زمان های مختلف از راه های گوناگون به سیستم کاربر وارد می شوند و به آلودگی دستگاه می پردازند.

اما 7 موردی که باعث می شود تلفن های هوشمند اطلاعات و زندگی ما را به طورقابل توجهی تهدید کنند به شرح زیر است:

  1. نشت اطلاعات

اپلیکیشن های موبایل اغلب به صورت کاملا اتفاقی و البته غیر عمدی دچار نشت اطلاعات می شوند. به عنوان مثال اکثر کاربران مجوزهای اپلیکیشن های خود را تنظیم نمی کنند و از این طریق به از دست رفتن اطلاعات شخصی خود کمک می کنند. برخی از این اپلیکیشن ها رایگان هستند و به راحتی می توانند از طریق تبلیغات و راه های دیگر به سرقت اطلاعات شما بپردازند.

  1. وای فای نا امن

مسلما هیچ کسی دوست ندارد اطلاعات درون تلفنش را از طریق یک وای فای نا امن از دست بدهد. تا به حال برای همه ی ما پیش آمده است که وارد یک فضای عمومی شویم که مجهز به یک وای فای رایگان عمومی است. شاید هم تجربه ی اتصال به آن را داشته باشیم، اما بدانید وای فای های عمومی به هیچ وجه امنیت شما را تضمین نخواهند کرد و این اتصال رایگان برای شما گران تمام خواهد شد. در صورتی که مجبور به اتصال وای فای عمومی هستید از لوگین کردن به حساب های بانکی خود و شبکه های اجتماعی محرمانه خودداری کنید.

  1. خرابکاری در شبکه

خرابکاری های شبکه اغلب در زمانی رخ می دهد که هکرها بتوانند نقاطی را به صورت تله قرار دهند و کاربران ساده را به دام آن ها بیندازند. وای فای های عمومی مکان های عمومی مثل کتابخانه ها، کافی شاپ ها، رستوران ها و فرودشگاه ها و ... اغلب مورد هدف مجرمان قرار می گیرند و از این طریق به راحتی کاربران را به دام می اندازند.

  1. حملات فیشینگ

از آنجایی که دستگاه های تلفن همراه همیشه فعال هستند به راحتی می توانند مورد حمله ی مستقیم فیشنگ قرار بگیرند و آلودگی به آن ها منتقل شود. طبق گفته ی CSO، کاربران موبایل از دیگر کاربران آسیب پذیرتر هستند و بیشتر مورد طعمه ی مجرمان قرار می گیرند. شاید کاربران کامپیوتر بیشتر در زمان چک کردن ایمیل ها و کلیک کردن بر روی لینک های مخرب و یا حتی آپدیت نکردن نرم افزارهای خود دچار مشکل شوند اما این خطر همیشه آن ها را تهدید نمی کند. در بین کاربران موبایل همه چی کاملا متفاوت است، خطر هر لحظه آن ها را تهدید می کند و آن ها مدام در کمین مجرمان قرار می گیرند.

  1. جاسوسی

به گفته ی  eWeek، در حالی که بسیاری از کاربران تلفن های هوشمند نگران از دست دادن اطلاعات خود از طریق بدافزارها هستند، تهدیدات روز به روز به آن ها نزدیک تر می شوند و با هدف جاسوسی از کاربران حملات خود را آغاز می کنند. در این موارد استفاده از مجموعه راهکارهای امنیتی می تواند شما از وجود هرگونه بدافزارها و جاسوس افزارها حفظ کند.

  1. شکستن رمزنگاری ها

بر اساس موسسه ی Infosec، شکستن کدهای رمزنگاری شده در زمانی می تواند رخ دهد که توسعه دهندگان از الگوریتم های رمزنگاری شده ی ضعیف استفاده کنند و یا که عملیات رمزنگاری درست پیاده سازی و اجرا نشده باشد.

حال وقت آن رسیده است که برای امنیت تلفن های هوشمند خود به فکر چاره باشید و آن ها را امن سازید. راهکارهای زیر را جدی بگیرید:

  1. هرگز فایل هایی که مطمئن نیستید چگونه به دستگاه شما راه یافته اند را باز نکنید. اگر که سیستم شما دارای بروزرسان رسمی است، با چک کردن اطلاعات دستگاه در قسمت تنظیمات برای بروزرسانی اقدام کنید.
  2.  هرگز اجازه ندهید اپلیکیشن ها از فروشگاه های شخص سوم نصب شوند. هر گجت اندرویدی شامل این تنظیم می باشد. با غیر فعال کردن این تنظیم، حتی اگر شما به طور اشتباهی نصب و راه اندازی این بروزرسانی را تایید کنید، سیستم آن را متوقف خواهد کرد.
  3.  نصب بروزرسانی های واقعی سیستم در زمانی که آن ها در دسترس هستند. علاوه بر این در تمام دستگاه های اندروید خود مرورگرتان را در فاصله زمانی کوتاه بروزرسانی کنید. بروزرسانی کاری عقلانی است، این اقدام که به سرعت انجام می گیرد، بدون صرف کردن زحمت و زمان خاصی، پول های شما را نجات می دهد.
  4. از آنتی ویروسمحافظ برای تمام دستگاه های خود استفاده کنید. مثلا یک راهکار امنیتی به موقع می تواند از کاربر محافظت کند. اینترنت سکیوریتی کسپرسکی برای اندروید به امنیت اطلاعات و دستگاه شما کمک بسزایی می کند.

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

*  کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.