چند نکته برای مذاکره

12 اسفند 1391 9962 بازدید

هر چقدر هم که نیرویی فنی باشید، باید اصول مذاکره را بدانید تا موفق باشید. می خواهم چند نکته خیلی کوتاه را از کتاب اسرار قدرت مذاکره برای فروشندگان راجر داوسون را ذکر کنم.

اصلا اشتباه نکنید فروش فقط فروختن جنس نیست که فکر کنید به کار شما نمی آید. فروش می تواند فروختن خدمات شما، علم و یا توانایی های شما باشد.

 

1-  بیشتر از آن چیزی که انتظار دارید درخواست کنید. با این کار فضای بسیار زیادی برای بازی کردن ایجاد می کنید، تا بتوانید به سمت یک حد وسط بسیار مطلوب برای خود حرکت کنید و یک راه حل مطلوب که هر دو طرف راضی باشند بیابید

2- هیچگاه در اولین دفعه و یا به اولین پیشنهاد پاسخ مثبت ندهید ( چه کاری همون اول می گید بله؟ دنبال آدم که نکردن! )

3- شانه خالی کردن. از زبان تن برای شانه خالی کردن همراه با تعجب بسیار برای واکنش به پیشنهاد خریدار استفاده کنید ( یک جوری تعجب کنید و از جا بپرید که طرف فکر کنه حرف رکیکی زده Laughing)

4- نقش یک فروشنده بی میل را بازی کنید. این عمل معمولا میل طرف مقابل به بستن قرار داد را بسیار تحریک می کند. اما در عین حال مراقب خریداران بی میل نیز باشید.( کلا ما آدم ها هر چیزی رو که نخوان بهمون بدن بیشتر می خوایم میگی  نه امتحان کن Wink)

5- روی مسائل تمرکز داشته باشید. خونسردی خود را حفظ کنید، به هیچ عنوان عصبانی و ناراحت نشوید. آرام و متمرکز بمانید.

6- از تله استفاده کنید. شما می توانید بهتر از این کار کنید. همیشه متمرکز باشید چند امتیاز از دست دادن اصلا مهم نیست اگر بتوانید چیز بزرگتری بدست بی آورید.