چهار روش قفل کردن اسکرین روی ویندوز و مک‌اواس

20 آبان 1402 چهار روش قفل کردن اسکرین روی ویندوز و مک‌اواس

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع‌کننده‌ی محصولات کسپرسکی در ایران)؛ همه کارمند شرکت اینطور نیستند که وقتی بی‌هوا کامپیوتر محل کار را  ترک می‌کنند حس کنند باید اسکرین خود را قفل کنند.  اما این کار در حقیقت بُعد مهم امنیت اطلاعات سازمانی را تشکیل می‌دهد: اگر مهاجم فیزیکی در اداره باشد می‌تواند از کامپیوتر قفل‌نشده‌ی بدون محافظت اطلاعات ارزشمندی دریافت کرده یا روی آن بدافزار نصب کند. از این رو یکی از قوانین پایه که کارمندان باید در مورد آن‌ها آموزش ببینند این است که همیشه موقع ترک کردن میزشان کامپیوتر خود را قفل کنند. شاید بهترین روش قفل کردن اسکرین، از طریق منو باشد. برای انجام این کار روی ویندوز، کاربر باید با کلیک روی آیکون Windows Logo منوی استارت را باز کرده سپس روی آیکون کاربر و بعد آیکون قفل کلیک کند. به طور جایگزین می‌شود  Ctrl + Alt + Del را فشار داد و روی Lock روی اسکرینی که باز می‌شود کلیک کرده و یا بعد از  Ctrl + Alt + Del، گزینه enter را فشار داد. به طور مشابهی، روی مک‌اواس هم کاربر باید روی آیکون اپل در گوشه بالا سمت چپ اسکرین بزند و از منو Lock Screen را انتخاب کند. شاید این‌ها اعمال پیچیده‌ای نباشند اما تا حد زیادی یک سری حرکات موس و کلیک را می‌طلبند. و اگر بخواهیم حساب کنیم چقدر کاربر وجود دارد که زحمت قفل کردن کامپیوتر را به خودش نمی‌دهد سرمان سوت خواهد کشید! خبر خوب اینکه کلی روش‌های مختلف برای قفل کردن اسکرین وجود دارد. پس اگر نتوانستید هیچ‌جوره همکاران خود را مجاب کنید اسکرین را قفل کنند می‌توانید گزینه‌هایی را که در ادامه معرفی خواهیم کرد را به آن‌ها پیشنهاد دهید. با ما همراه باشید.

روش 1: از میانبر کیبورد استفاده کنید

این امکان وجود دارد که بشود در کسری از ثانیه با چند کلید روی کیبورد بشود کامپیوتر را قفل کرد- حتی نیازی نیست چیزی را پیکربندی کنید. میانبرهای ویندوز و مک‌اوس هر دو به طور پیش‌فرض تنظیم شدند.

  •         روی ویندوز (10 یا 11) فقط  Windows + Lرا فشار دهید.
  •         روی مک‌اواس، ترکیب Control + Command + Qرا نیاز خواهید داشت.

روش 2: از دکمه پاور استفاده کنید

روش ساده‌تری هم روی مک‌های مدرن وجود دارد: قرار دادن انگشت‌تان روی حسگر تاچ آی‌دی فوراً اسکرین را قفل می‌کند (کیبوردهای اپلی بدون تاچ‌ آی‌دی در عوض Lock key دارند). پس دیگر سرچ کیبورد برای میانبر مناسب را فراموش کنید- این یک دکمه تمام آن چیزی است که نیاز دارید. متأسفانه برای کاربران ویندوزی معادلی برای این روش وجود ندارد اما کامپیوتر را می‌شود جوری تنظیم کرد که فشار دادن دکمه پاور آن را به خواب برده و در آن واحد قفلش هم بکند. برای انجام این کار، در تنظیمات پاور و خواب، به تنظیمات Choose what the power buttons do in the Additional power رفته When I press the power button را انتخاب کرده و sleep را بزنید. همچنین در گزینه‌های sign in گزینه Require sign-in را پیدا کرده و always را بزنید.

روش 3: فقط پوینتر را حرکت دهید

مک‌اواس قابلیتی دارد به نام Hot Corners که هدفش ساده است: حرکت دادن پوینتر به یکی از چهار گوشه اسکرین. این یک عمل از پیش تعریف‌شده را هدف قرار می‌دهد. یکی از این اعمال از پیش تعریف‌شده می‌تواند قفل کردن اسکرین باشد. راه‌اندازی‌اش چند دقیقه‌ای بیشتر زمان نمی‌برد که بعدش می‌توانید با حرکت دادن نشانگر موس به گوشه انتخاب‌شده‌ی اسکرین، صفحه نمایش را قفل نمایید. ویندوز همان ابتدا قابلیت Hot Corners را ندارد اما ابزاری به نام WinXCorners وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد آن را به سیستم اضافه کرده و به عنوان مثال از گوشه اسکرین برای قفل کردن نمایشگر استفاده کنید. اگر ترجیحتان نصب کردن چیزی نیست، ویندوز جایگزین دیگری هم دارد: می‌توانید یک میانبر را روی دسکتاپ خود بگذارید که وقتی دو بار کلیک شود کامپیوتر را قفل کند. فقط کافیست یک میانبر جدید بسازید و در کادر Type the location of the item آنچه در زیر آمده را وارد نمایید:

%windir%\System32\rundll32.exe user32.dll,LockWorkStation

روش 4: از قفل پویا استفاده کنید

در آخر، بهترین گزینه برای کسانی که بسیار فراموشکارند: قفل پویا در ویندوز 10 یا 11 است (نیازمند بلوتوث). این قابلیت به طور خودکار وثتی شما و دستگاه جفت‌سازی‌شده‌تان از دامنه بلوتوث می‌روید، کامپیوترتان را قفل می‌کند. در ادامه نحوه راه‌اندازی‌‌اش را توضیح داده‌ایم:

گرچه مک‌اواس قابلیت بومی از این دست ندارد اما می‌توانید اپ Near Lock را که دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد دانلود کنید. حتی به شما اجازه می‌دهد نه تنها از آیفون که از اپل واچ هم برای قفل خودکار مک خود استفاده کنید. دومی شاید گزینه امن‌تری باشد: چون همیشه گوشی خود را هرجایی که در اداره هستید حمل نمی کنید و این درحالیست که شانس اینکه ساعت همیشه روی مچتان باشد بیشتر است. و البته که همیشه می‌توانید همه دستگاه‌های خود را بعد از یک بازه زمانی انفعال، قفل خودکار کنید.

دانش بیشتر، امنیت بیشتر

برای تجهیز کارمندان شرکت خود به دانش پایه و ازشمندتر و نیز دادن مهارت‌های مفید در رابطه با امنیت سایبری آموزش شاید بهترین گزینه باشد. برای مثال این کار را می‌شود با پلت‌فرم خودکار آگاهی امنیت کسپرسکی پیش برد.

 

منبع: کسپرسکی آنلاین (ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکای، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکی نام دارد.