اطلاعاتی که امروز به اشتراک می گذاریم، چگونه می تواند باعث تخریب آینده شود؟

09 آذر 1395 اطلاعاتی که امروز به اشتراک می گذاریم، چگونه می تواند باعث تخریب آینده شود؟

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛ از دست دادن پول، لکه دار شدن شهرت و درگیری خانواده، این موارد تنها برخی از اثرات ارسال اطلاعات شخصی آنلاین ( مثل عکس، ویدئو و .. ) است.

بزرگترین خطری که در این واقعیت پنهان شده است به اشتراک گذاشتن اطلاعات در شبکه های اجتماعی و دیگر منابع عمومی است که می تواند برای مجرمان سایبری همانند سکه های پول بنظر آید.

تمام چیزهایی که شما و فرزندانتان به اشتراک می گذارند، می تواند علیه شما استفاده شود، حال فرق نمی کند که این پست یک موضوع تصادفی، یک عکس صمیمی یا که جزئیات زندگی شخصی شما باشد. به همین خاطر مهم است به خاطر داشته باشید که به کودکان خود در این باره آموزش دهید و قبل از کلیک کردن بر روی گزینه انتشار به عواقب نامطلوبی که می تواند در آینده برای شما رخ دهد کمی فکر کنید. این اطلاعات تا چه اندازه می تواند تاثیرات منفی بر روی زندگی شخصی شما به جای بگذارد؟ چه کسانی قرار است از این اطلاعات سوء استفاده کنند و تا چه اندازه زندگی شما زیر ذره بین مجرمان سایبری قرار خواهد گرفت؟

چه چیزهایی را شما و فرزندتان نباید به صورت آنلاین پست کند؟

آدرس خانه یا مدرسه: با در دست داشتن این اطلاعات، سارقان، کودک آزارها، قلدران و دیگر شخصیت های منفی به راحتی می توانند شما و یا فرزندتان را بیابند. در رابطه با کودکان به ندرت اشتراک گذاری آدرس منزل پیش می آید، آنها اغلب نام و آدرس مدرسه خود را به اشتراک می گذارند.

شماره تلفن: در رابطه با کودکان، شماره تلفن می تواند به معنای تماس مستقیم کودک آزارها برای مجرمان باشد. برای مجرمان سایبری دریافت شماره تلفن می تواند جز ارزشمندترین داده ها باشد. به عنوان مثال، متخصصان لابراتوار کسپرسکی به تازگی یک باندی را کشف کرده اند که در آن مجرمان سایبری شماره تلفن های کاربران شبکه های اجتماعی را جمع آوری کرده و آن ها با استفاده از اطلاعات به سرقت رفته برای خدمات بانکداری ثبت نام می کنند و می توانند به حساب های قربانیان دسترسی یابند.

موقعیت جغرافیایی خود را چک کنید: موقعیت شما در خارج از منزل یک علامت و هشدار برای مجرمان است. چنین چیزی باعث می شود تا شما به راحتی ردیابی شوید.

عکس های خودمانی شما را به خطر می اندازند: گرفتن عکس و انتشار و اشتراک گذاری یک عکس می تواند برای جوانان کاری سرگرم کننده محسوب شود. به عنوان مثال، سایت های دوست یابی بسیاری هستند که تصاویر نوجوانان را گرفته و آن ها را با محتوا منتشر می کنند. بهتر است از اشتراک گذاری عکس های خود در چنین سایت هایی خودداری کنید.

به خطر انداختن عکس های افراد دیگر: هرگز عکس افرادی را که نمی خواهید تصاویر آن ها دیده شود را به اشتراک نگذارید. کاربران در تمام سنین باید این موضوع را درک کنند. به عنوان مثال، با توجه به تحقیقات FOSI انجام شده در آمریکا، یک پنجم پدر و مادر ها اطلاعات فرزندان خود را در وب پست می کنند که این کاری غیر قابل قبول است و باید به سرعت حذف شود. خیلی مهم است که بدانید اشتراک تصویر کودک شما که حالا شیرین و دوست داشتنی به نظر می رسد می تواند عواقب بدی را برای او رقم بزند.

عکس از هدایای گرانبها: این تظاهرات از ثروت و اشیاء لوکس خود را با غریبه ها به اشتراک نگذارید. این مورد همراه با آدرس منزل و موقعیت جغرافیایی خود همانند معدن طلایی برای جستجوگران دزد است تا بتوانند شما را قربانی بی احتیاطی و ناآگاهی کنند.

اطلاعات در مورد زندگی شخصی: اطلاعات شخصی به راحتی می توانند علیه شما استفاده شوند. به عنوان مثال، اتراک گذاری اطلاعات شخصی شما می تواند حدس زدن رمز عبور حساب های آنلاین شما را راحت تر کند، هیچوقت هوش مجرمان سایبری را دست کم نگیرید، آنها در این کار خبره شده اند و به راحتی می توانند با در اختیار داتشن کمترین اطلاعات از شما، به موارد امنیتی شما رخنه کنند. پس انتشار اطلاعات شخصی از جانب شما می تواند به راحتی شما را در دام بیندازد. و اما یک نکته ی دیگر، عکس های قدیمی خود را نیز از دید عموم حذف کنید. عدم انجام این کار می تواند روابط فعلی یا آینده ی شما را خراب کند.

اظهارات انتقادی در مورد موضوعات حساس: البته درست است که هم شما و هم کودکان اجازه ی بیان کردن اعتقادات خود را به صورت آزاد دارید. اما در مورد مسائلی مثل مذهب، سیاست و غیره بهتر است که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته نشوند. اشتراک گذاشتن چنین موضوعاتی می تواند درگیری را از فضای مجازی به دنیای واقعی انتقال دهد یا که شهرت شما را در یک چشم بهم زدن از بین ببرد.

چه کاری باید انجام داد؟

  • فرزندان خود را از کارهایی که نباید تحت هیچ شرایطی انجام دهند را آگاه کنید و علت دقیق آن را به آن ها بگویید. به آن ها توضیح دهید که گذاشتن پست در شبکه ی اجتماعی همانند صحبت در مکان عمومی است و به همان صورت هم باید محتاطانه و با فکر صحبت کنید، نباید هرچیز غیر اخلاقی را که در مدرسه و هرجایی که اتفاق می افتد را به اشتراک بگذارید.
  • در شبکه های اجتماعی فرزندان خود ثبت نام کنید و در آنجا همانند یکی از دوستان آن ها پست ها را مشاهده کنید و آن ها را کنترل کنید، در صورت دیدن هر محتوای پر خطر از لایک خوردن آن جلوگیری کنید.
  • از برنامه های کنترل والدین مانند Kaspersky Safe Kids که کودکان شما را از هرگونه محتوای نامناسب حفظ کرده، شما را از هرگونه تغییرات پروفایل و اضافه شدن دوستان و البته هرگونه پست پرخطری مطلع می سازد.

 منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

*  کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.